ul. Przebieg 5
(dawniej ul. Maryjska, Marińska 5



Szkic elewacji oficyny w ogródku




Dom na działce nr 148 wyodrębniony z majątku hipotecznego "Dobra Nowy Rembertów", wydzielona początkowo jako południowa cześc działki 147. Od 1926 roku własność Jana Wojdyna i jego żony Julianny z d.Rosik. W 1931 zakupiony przez Irenę Rozbicką
Zabudowania składały się z domu piętrowego, 9-izbowego zbudowanego w 1928 oraz wybudowanej później oficyny w ogródku, gdzie mieszkała właścielka, Irena Rozbicka. Mimo że budynek w czasie okupacji znajdował się na terenie w granicach rembertowskiego getta, cały czas mieszkały w nim katolickie i ewangelickie rodziny, także po likwidacji getta. Budynek mieszkalny zniszczony został prawdopodobnie w czasie działań wojennych w 1944, rozebrany został po 1953 roku. Oficyna w ogródku wypalona w 1944, została odbudowana w 1952 roku. W okresie od 1933 do 1944 roku w budynku mieszkalnym wynajmowały mieszkania rodziny lub lokatorzy: Kiełsznia, Świąteccy, Rajzner, Zumannn, Urbański, Noskowicz, Księzycka, Zdunek, Gaworscy; Rozbiccy, Madej; Zborowscy, Chmielewscy, Materko, Jaworsci, Krzywańscy, Teodorczykowie; Stankiewicz, Dyś, Grzegorzewska; Kulińscy, Zabroccy, Dołęga Wożna, Rolka; Raczyński, Różycka, Kwiatkowscy, Bielscy, Goral, Kocieszewska, RzeŸnik, Rutkowscy, Korniluk, Gustanowicz, Salach, Pyffel, Naguccy; Kowalscy, Stępień, Tajze, Lubińska, Fraczykowie, Jasicka, Kalinowski, Ziemmeccy, Wójcik, Laguna, Rukowicz; Stefańscy, Tymerscy, Zientok, Turowie. Po wojnie w tych ocalałych zabudowaniach zamieszkiwali: rodzinna Rozbicckich, Kormanów, Rzążewski, Witawa, Czaplińska,.



Jeśli na temat opisywanego budynku masz jakieś uwagi, informacje, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty, plany lub inne pamiątki związane z tym budynkiem, chciałbyś coś uzupełnić lub zauważyłeś jakieś nieścisłości czy błędy - prosimy o wypełnienie formularza lub o kontakt.