Zaawansowane szukanie
Rejestracja
Użytkownik:

Hasło:

Zalogować automatycznie przy następnej wizycie?

» Zapomniałem hasła
» Rejestracja
Losowe zdjęcie

Obóz 1957 Bory Tucholskie
Obóz 1957 Bory Tucholskie
Komentarzy: 0
Gość


opłatek 1945
opłatek 1945

opłatek 1945
Komentarz: Opłatek w Urzędzie Skarbowym w Rembertowie, rok 1945. z zaproszonymi jeńcami wojennymi przed repatriacją na Zachód
(fotografia z albumu Wiesława Życzyńskiego)
Data: 08.10.2008 19:33
Wyświetleń: 5443
Ocena: 4.50 (2 głosów)
Dodał: Gość


Autor: Komentarz:
Katarzyna Kacprzak
Gość
Seymour Bolten - żołnierz amerykańsk

Amerykański żołnierz na dole po prawej to Seymour R. Bolten, byył amerykański więźnień Oflagu w Szubinie. Po wyzwoleniu obozu trafił do Międzynarodowego obozu dla byłych jeńców alianckich w Rembertowie, zlokalizowanego najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej Akademii. Po śmierci Seymoura jego córka Susanna natknęła się na pudło zawierające dokumenty odnoszące się do tego mało jej znanego okresu z życia ojca. We wrześniu 2017 roku Susanna przyjechała do Rembertowa w poszukiwaniu informacji o losach ojca w Polsce.
Początkowo wydawało się, że ilość posiadanych przez nią informacji nie pozwoli na odtworzenie szczegółów pobytu Seymoura w Rembertowie, jednak dzięki portalowi www.dawnyrembertow.pl udało się zlokalizować adres Zosi Zarzyckiej, z którą Seymoura łączyła w czasie wojny duża zażyłość. Z informacji udzielonych przez pana Wiesława Szymańskiego wynikało, iż pod tym samym adresem przy dawnej 11 Listopada 2 w czasie wojny mieszkała również Janina Jana, żona Mariana Jany.
Wiele osób zaprzyjaźniło się z Seymourem, i kiedy ruszał on w dalszą drogę próbowały przez niego przekazać listy do najbliższych przebywających ciągle poza Polską lub zostawiały adresy i zdjęcia na pamiątkę. Wśród listów jest jeden adresowany do Tadeusza Zarzyckiego przez jego córkę Zosię oraz jeden adresowany do Mariana Jany, pisany przez jego żonę Janinę Jana.
Jest też kilka zdjęć dziewcząt, z którymi Seymour zaprzyjaźnił się w Rembertowie: Zosi Zarzyckiej, którą zidentyfikowaliśmy jako późniejszą aktorkę i reżyserkę Zorikę Zarzycką, Urszuli Przybojewskiej z ulicy Weyganda i Ireny Sucharowny z 3-go Maja.
Inne nazwiska i adresy, które znalazły się w archiwum Seymoura po jego śmierci to: Henryka Balner z ulicy Piłsudskiego oraz Stanisław Bielawski i Maciej Nałęcz, obaj z ulicy Skorupki i Jadwiga Wejroch, bez adresu.
Wyjątkowo radosnym momentem wizyty w Polsce okazało się również odnalezienie na portalu www.dawnyrembertow.pl/galerie archiwalnego zdjęcia z albumu pana Wiesława Życzyńskiego, przedstawiającego Seymoura Boltena podczas uroczystości zorganizowanej przez mieszkańców dla byłych więźniów obozów niemieckich. Zdjęcie podpisane jest Wigilia, jednak o ile jesteśmy pewni, że Seymour jest wśród zaproszonych, to sam podpis budzi wątpliwości, gdyż z dotychczasowych ustaleń wynika, iż Seymour przebywał w Rembertowie między 31 stycznia a 23/24 lutego 1945 roku.

Ktokolwiek posiada informacje mogące pomóc w odkryciu rembertowskich losów Seymoura Boltena lub jego powiązania z osobami wymienionymi w artykule, a także w ustaleniu, gdzie dokładnie mieszkali jeńcy alianccy proszony jest o kontakt na adres: SeymourBolten[at]gmail.com lub poprzez formularz kontaktowy portalu.
05.10.2017 19:58  
Wiesław Życzyński
Użytkownik

Data: 07.09.2019
Komentarzy: 7
uzupełnienie

Informacji, że jest to spotkanie opłatkowe, nie mam nigdzie zapisanej. Podałem ją, bo tak jakoś przechowywałem ją w pamięci, ale nie będę się przy niej upierał. Podstawą do wątpliwości może być również fakt obecności wśród zebranych (pewnie "na wszelki wypadek") oficera sowieckiego (to ten w najwyższym rzędzie, trzeci od lewej, między oficerem włoskim a naczelnikiem Urzędu p. Bielakiem). Raczej dość trudno sobie wyobrazić jego obecność na uroczystości opłatkowej.
19.09.2019 13:30 Offline Wiesław Życzyński

Wyślij komentarz
Osoba:
Tytuł:
Komentarz:
 
 
Wpisz kod z obrazka:

Proszę wpisać małe lub duże litery, które pojawiły się na obrazku. Jeśli masz problemy z identyfikacją znaków, kliknij na obrazek, aby wygenerować nowy kod.


Poprzednie zdjęcie:
Mieszkańcy Rembertowa  
 Następne zdjęcie:
zdjęcie sprzed 1939 r,

 

   

Materiały zdjęciowe użyte na stronie dawnyrembertow.pl pozostają własnością ich właścicieli
i zostaly użyte jedynie w celach edukacyjnych.

Powered by 4images 1.8
Translation by Paweł Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de