Zaawansowane szukanie
Rejestracja
U¿ytkownik:

Has³o:

Zalogowaæ automatycznie przy nastêpnej wizycie?

» Zapomnia³em has³a
» Rejestracja
Losowe zdjêcie

Orkiestra wojskowa 1932.
Orkiestra wojskowa 1932.
Komentarzy: 0
Go¶æ


Tak zwany Zarwaniak na trasie Stary Rembertów - Wesoła.
Tak zwany Zarwaniak na trasie Stary Rembertów - Wesoła.

Tak zwany Zarwaniak na trasie Stary Rembertów - Wesoła.
Komentarz:  
Data: 06.10.2009 11:30
Wy¶wietleñ: 12142
Ocena: 5.00 (5 g³osów)
Doda³: PTYÅš


Autor: Komentarz:
Leszek
Go¶æ
Tak zwany Zarwaniak na trasie Stary Rembertów - Wesoła.

Pierwszy raz spotykam się z takim określeniem? Zarwaniak? Zdjęcie przedstawia wiadukt, który przetrwał wojnę. Natomiast wiadukt nad torami kolejowymi do Wesołej został wysadzony, zwalony i ten wiadukt nazywaliśmy Zwaleniakiem.
09.10.2009 21:30  
Piotr
Go¶æ
Wesoła

Kapitalne zdjęcie, czy ktos dysponuje może jakimiś fotkami z Wesołej z lat1930-1960 ?
05.01.2010 23:31  
Mieszkanka
Go¶æ
a ja znam tą nazwę od dzieciństwa

było to ulubione miejsce calej dzieciarni Rembertowa od czasów powojennych, szlo się nasypem aż do miejsca gdzie brakowało mostu i wymyślało dość ryzykowne zabawy np. przerzucanie kamykami na druga stronę lub piłką(samochodów wtedy było mało, a w pobliskim lesie zwanym Bagnem Jacka to woda zalewała aż drzewa te niedaleko nasypu po stronie Kolonii oficerskiej.Zawsze się mowiło "chdźmy na Zarwaniak.W latach 60 mówiłi że wysadzono aby skończyły się wywozy na majdanek i transporty wojskowe na wschód.Potem odbudowano aby ulatwić dojazd do Bankowki i dalej, bo pasażerowie marudzili że acy dojehać do Zielonki na Gliniankę to trzeba do Wileńskiej lub na piechotę lub rowerem
27.02.2010 08:59  
Leszek
Go¶æ
Gwoli uściślenia

Droga Mieszkanko: mostu, czyli wiaduktu brakowało nad torami kolejowymi - na zdjęciu jest wiadukt nad drogą, więc można było było przerzucać kamyki tylko nad torami, Bagno Jacka jest jakieś półtora do dwóch kilometrów w stronę Wesołęj natomiast Kolonia Oficerska, kilometr w stronę Rembertowa. Do czasu odbudowania wiaduktu nad torami kolejowymi Rembertów-Wesoła, pociągi Rembertów Zielonka Bankowa kursowały wahadłowo po torze przy Akademi, i chyba też co godzina, czyli nie było różnicy. Natomiast czy Zwaleniak, czy Zarwaniak, nie widzę różnicy. Ja nazywałem go Zwaleniakiem..
Dziękuję za wpis i pozdrawiam
27.02.2010 21:39  
Andrzej
Go¶æ
Pytanie z Wesołej

Droga Mieszkanko, co nazywano Bagnem jacka? Torfowisko w Stronę Wesołej, czy bagienne tereny wzdłuż toru kolejowego? Pytam, bo w Wesołej obecne Bagno Jacka zwane było popularnie "Bartek", a obecna nazwa pojawiła się dopiero w latach 70-tych w chwili utworzenia rezerwatu przyrody. Natomiast wiadukt został wysadzony przez Niemców w sierpniu-wrześniu 1944 roku w celu zatarasowania niszczonej skrupulatnie linii kolejowej Warszawa-Terespol. Niemcy mieli tu nawet specjalny pociąg z urządzeniem do łamania podkładów. Przy okazji zniszczyli również linię do Wołomina, ale tylko jeden tor.
10.11.2010 13:18  
czokon1
U¿ytkownik

Data: 02.12.2008
Komentarzy: 3
Bagno Jacka

Do Andrzeja-oczywiście to bagienko nazywało sie Bartek ponieważ to był dość duży staw z bagnistym brzegiem.Jak były silne mrozy nawet zamarzał.Na brzegach rosły żurawiny które w zimie dawało sie zbierac jak obrzeże podmarzło.Mieszkałem na Poligoniew Wesołej i często tam chodziłem.W głębi lasu za Bartkiem była naturalna góra z piasku nazywana nie wiem od czego "Szwalnicha".Podobno została zniwelowana jako kopalnia piachu .Mogło to zakłócić stosunki wodne i dlatego Bartek zamienił sie w Bagno Jacka.A co do wiaduktu to oczywiście nazywany był Zarwaniak.Pozdrawiam Cz.
24.05.2011 21:59 Offline czokon1
MÅ‚ody Rembertowianin
Go¶æ
Zarwaniak

Witam. Jestem młodym 19-letnim Rembertowianinem mieszkającym tu z dziada pradziada. Pamiętam jak za moich dziecięcych lat również chodziłem na zarwaniak sam bądź z kompanami bawić się i spędzać miło czas :) Obecnie również czasem spaceruje sobie w tamte okolice. Ojciec opowiadał mi że będąc jeszcze małym urwisem tak samo jak ja lubił spędzać tam czas z kolegami :) Tak więc z pokolenia na pokolenie tzw zarwaniak jest miejscem przygód młodych podróżników ;)
Podobno wiadukt ten nosi taką nazwę tj. właśnie "zarwaniak" ponieważ został on wysadzony w czasie wojny 2 razy. Zresztą nawet teraz można stoją tam pozostałości po filarach starego wiaduktu
21.12.2011 19:40  

Wy¶lij komentarz
Osoba:
Tytu³:
Komentarz:
 
 
Wpisz kod z obrazka:

Proszê wpisaæ ma³e lub du¿e litery, które pojawi³y siê na obrazku. Je¶li masz problemy z identyfikacj± znaków, kliknij na obrazek, aby wygenerowaæ nowy kod.


Poprzednie zdjêcie:
widok al. PiÅ‚sudskiego od strony stacji  
 Nastêpne zdjêcie:
ul. Niedziałkowskiego

 

   

Materia³y zdjêciowe u¿yte na stronie dawnyrembertow.pl pozostaj± w³asno¶ci± ich w³a¶cicieli
i zostaly u¿yte jedynie w celach edukacyjnych.

Powered by 4images 1.9
Translation by Pawe³ Szybiak
Copyright © 2002 4homepages.de